Хронология на войната в Газа година след началото

Хронология на войната в Газа година след началото

Година на насилие, тотално опустошение и смърт

Днес се навършва една година от кървавото нападение на Хамас срещу мирни граждани на фестивал в Израел.

Изненадващата атака на палестинската групировка  на 7 октомври 2023, която изстреля хиляди ракети и извърши въоръжено нахлуване на израелска територия, остави най-малко 600 убити и 2000 ранени, според израелската преса. Повече от сто израелски войници и десетки цивилни бяха взети за заложници и използвани като живи щитове срещу израелските атаки.

Около 90 души все още са в плен. Последва отговорът на Израел.

12 месеца след трагедията ескалацията на напрежението в Близкият изток расте, а израелската армия воюва на няколко фронта.

Една година, която беше белязана от изключително насилие и която остави дълбоки рани в Близкия изток и опустошената ивица Газа. Хиляди убити, милиони разселени хора, десетки заложници и инфраструктура в руини съставляват картината на терора. Жертвите достигат до всички слоеве на обществото: мъже, деца, жени, хуманитарни работници, лекари, журналисти. Хуманитарната криза се влошава всеки ден и бъдещето изглежда мрачно между заплахи, бомбардировки и несигурност.

Какви са цифрите и реалностите зад този конфликт? Могат ли студените числа на войната да бъдат хуманизирани?

1. Хиляди смъртни случаи

За година на война близо 42 000 души са били убити в ивицата Газа от атаки на израелската армия. Това означава, че приблизително 115 души са умирали всеки ден в Газа поради войната.

В продължение на 12 месеца палестинският анклав отчита петима убити на всеки час.

От страна на Израел атаките на Хамас на 7 октомври 2023 г. оставиха повече от 1290 убити, включително 815 цивилни, и близо 7500 ранени.

Трудността да се установят точни цифри е един от най-големите въпроси, възникнали през тази година на война. Бомбардировките са унищожили ключова инфраструктура за събиране на данни за загиналите. Нещо, което се отрази и на докладите на Министерството на здравеопазването в Газа.

2. Агонията на ранените

Министерството на здравеопазването в Газа ежедневно актуализира броя на хората, ранени от въоръжения конфликт. Последната актуализация показва, че приблизително 96 000 палестинци са били ранени в Газа, много от тях със сериозни наранявания, изискващи спешна медицинска помощ.

Най-честите наранявания са ампутации на крайници.

Организацията Save The Children изчисли, че 10 деца на ден са губили крайници от началото на войната.

Само за една година 6% от населението на Газа е било убито или ранено, според Световната здравна организация (СЗО).

3. Хиляди изчезнали под развалините

Международните организации уверяват, че броят на загиналите и изчезналите не може да бъде уточнен, без да се вземат предвид хората, които остават под развалините.

В една година на война израелските атаки бяха постоянни, ситуация, която затруднява търсенето на хора в развалините.

В този контекст Министерството на здравеопазването на Газа уверява, че под развалините остават над 10 000 души.

От своя страна американската организация OXFAM публикува доклад на 1 октомври, показващ, че почти 20 000 души не са били „идентифицирани и се водят изчезнали или затрупани под развалините”.

 

4. Несигурност относно израелските заложници, държани от Хамас

Атаките на Хамас на 7 октомври 2023 г. в Израел оставиха над 1290 убити, от които 815 цивилни, а близо 7500 души бяха ранени, според данни на правителството на Израел.

Освен това 251 души са взети за заложници. Оттогава — към 1 октомври 2024 г. — 101 заложници остават задържани в Газа, включително четирима души, които вече са били задържани от 7 октомври 2023 г. (двама от тях са починали).

До момента е потвърдена смъртта на 35 заложници, а статусът на останалите е неизвестен, което оставя положението на много пленници все още неизяснено.

5. Бягайте, за да се спасите: 90% от жителите на Газа са разселени

Девет от всеки 10 жители на Газа са били разселени от домовете си поне веднъж от началото на конфликта преди година. По данни на ООН почти 2 милиона от 2,4 милиона жители на палестинския анклав е трябвало да напуснат домовете си.

Разследване на Барселонския център за международни отношения (CIDOB) разкрива подробно различните начини, по които жителите на Газа са били разселени поради израелската военна офанзива в анклава.

Сред тях са предполагаемите заповеди за „евакуация“, издадени от Израел, които започнаха в ранните дни на конфликта – и бяха класифицирани като незаконни от ООН – и доведоха до изселването на повече от един милион души от Северна Газа за по-малко от 24 часове.

Според доклада към тях са добавени други: тези в Хан Юнис през декември и януари и в Рафа през май 2024 г.

Масовото разселване е една от най-болезнените последици от интензивните бомбардировки, които разрушават домове и гражданска инфраструктура, жизненоважна за живота на хората. Както показва разследването, широко разпространеното разрушение е поставило цивилните в критична ситуация с ограничен достъп до основни нужди като чиста вода, храна, електричество и медицински консумативи.

Към всичко това се добавят постоянните атаки в райони, които трябваше да предложат защита. Така наречените „безопасни зони“ не отговарят на хуманитарните стандарти, показва OXFAM. Това излага цивилните на периодични бомбардировки, създавайки състояние на хронична несигурност и непрекъснато разселване сред жителите.

6. Съкратено детство

За 18 години нито един друг конфликт не е отнел живота на повече деца от този в Газа за една година, според доклад на организацията OXFAM. Факт, който разкрива дълбоките щети, които израелското нахлуване в анклава е причинило на палестинското детство.

Докладите на ООН за децата и въоръжените конфликти през последните 18 години показват, че никой друг конфликт не е убил по-голям брой деца за една година.

Според Министерството на здравеопазването на Газа повече от 16 500 деца са били убити през последните 12 месеца в палестинския анклав.

Цифрите обаче варират. Това е така, защото последните доклади на министерството не уточняват точно пола и възрастта на намерените тела.

OXFAM посочва, че загиналите деца са около 11 000 – без да се броят онези, които все още остават под развалините и въпреки, че това са най-консервативните цифри. Факт, който и без това е по-голям от убитите деца в първите години на конфликта в Сирия например.

Освен това организацията посочва, че повече от 25 000 деца са загубили родител или са останали сираци.

7. Войната в Газа не прави разлика между половете

Конфликтът в Газа засегна тежко палестинските жени. Смята се, че около 10 000 жени са били убити, според ООН.

Около 60% от жертвите в Газа са жени и деца.

Също така, според организацията, най-малко 19 000 са били ранени и се изчислява, че 37 майки биват убивани всеки ден в Газа.

ООН изчисли, че през октомври 2023 г. в Газа е имало най-малко 50 000 бременни жени и посочва, че се случват около 183 раждания всеки ден, много от тях в несигурни условия.

Докладите показват, че някои жени е трябвало да раждат без упойка и под бомбардировка, а липсата на електричество е наложила процедурите да се извършват на тъмно.

Жените са претърпели всякакви видове насилие в Газа, включително разселване. Към септември ООН изчисли, че почти 937 000 са били принудени да напуснат домовете си и много други са овдовели: около 3000.

8. Смъртоносен конфликт за журналисти

За една година на сблъсъци най-малко 116 журналисти са били убити, според Комитета за защита на журналистите (CPJ). Превръщайки този конфликт в най-смъртоносния за журналистите, откакто CPJ започна да събира данни през 1992 г.

Преброяването на „Репортери без граници“ говори за повече от 130 палестински журналисти, убити за една година, от които най-малко 32-ма са били нападнати, докато са изпълнявали репортажната си работа.

Обаче насилието не свършва с журналистическите убийства. Мнозинството редакции са унищожени, телекомуникационната инфраструктура е повредена и в много случаи медийното отразяване е блокирано или цензурирано, което затруднява разпространяването на реалността на конфликта в останалия свят.

9. Болници, училища и гражданска инфраструктура в руини

За една година война е унищожиха голяма част от гражданската инфраструктура в ивицата Газа.

Здравните заведения са претърпели огромни щети: само 17 от 36-те болници в анклава остават частично функционални, според Лекари без граници.

Организацията обяви, че много от операциите, извършени от нейния екип, са били без упойка, поради липса на ресурси.

Нашите екипи са били принудени да извършват операции без упойка, да стават свидетели на деца, умиращи в болници поради липса на ресурси и дори да лекуват собствените си колеги и членове на семейството. Междувременно системата за здравеопазване в Газа е била систематично разрушавана от израелските сили”, казва един от шефовете на организацията д-р Амбър Алайян.

От друга страна е училищната система, която също беше силно засегната от израелските атаки.

Почти 85% от училищните сгради в Газа са повредени и почти всички училища в Северна Газа са директно ударени или повредени”, съобщава Ал Джазира.

През юли УНИЦЕФ съобщи, че повече от 560 училища са били нападнати или директно повредени от израелски атаки.

Световната здравна организация и палестинското правителство правят оценка, в която уточняват, че повече от половината домове в Газа са повредени или разрушени. Също така 80 процента от търговските обекти също са разрушени.

10. Гладът дебне

Хуманитарната ситуация в Газа достигна тревожни нива.

През май ООН обяви, че анклавът е в „безпрецедентна извънредна ситуация“. Според анализа на IPC (Интегрираната класификация за хранителна сигурност) 96% от населението е на ръба на глада.

Организацията класифицира продоволствената несигурност в пет фази – от минимална продоволствена сигурност(1-ва фаза) до глад(5- та фаза).

В Газа оценката показва, че значителен процент от населението е в най-критичните фази (Фаза 4: Извънредна ситуация и Фаза 5: Глад).

Фаза 4 предполага, че поне 20% от домакинствата са изправени пред сериозни пропуски в консумацията на храна, докато фаза 5 представлява пълна липса на храна и основни нужди, с тревожни нива на смъртност.

Една година след кървавата атака на Хамас в Близкия изток не само не се  говори за мир, а мащабите на войната се разрастват, тъй като Израел вече воюва на няколко фронта.

Военизираната групировка Хизбула, базирана в Ливан, междувременно атакува Израел, което доведе до израелска инвазия на ливанска територия.

Съобщения за експлозии има и в Сирия. От вчера Израел започна да разполага допълнителни военни части край Ивицата Газа.

След масираната атака миналата седмица, Иран също е в очакване на израелски отговор. През нощта иранските летища бяха затворени, но от тази сутрин отново работят.

Сянката на открита регионална война отново тегне над Близкия изток.

Канал 3

 

 

Други новини

Полицията има данни за планирани умишлени ексцесии днес на протестите

Полицията има данни за планирани умишлени ексцесии днес на…

Откриването на 51- то Народното събрание е съпътствано от 7 протеста. Съгласуваните с общината недоволства са на площад „Независимост“, между президентството…
Борисов с мераци да оглави правителство е готов на “саможертва”

Борисов с мераци да оглави правителство е готов на…

“Правителство може да има с ГЕРБ–СДС, ПП–ДБ, БСП и ИТН, то може да се управлява само от мен”,  заяви лидерът на…
Депутати в 51-ото Народно събрание положиха клетва

Депутати в 51-ото Народно събрание положиха клетва

Най-възрастният депутат Силви Кирилов удари първия звънец на 51-то Народно събрание. Депутатите събраха кворум от 234 души Събранието се свиква с…

Напиши коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *