Френският комисар Тиери Бретон подаде оставка, след като обвини Фон дер Лайен, че се опитва да го отстрани от Европейската комисия
- МеждународниНОВИНИ
- 16.09.2024
- Няма коментари
- 16
Еврокомисарят за вътрешния пазар Тиери Бретон съобщи, че подава оставка от Европейската комисия. В писмо, публикувано в социалната мрежа „Екс“, той уточнява, че решението му влиза в сила незабавно.
Настоящият френски представител в Европейската комисия, когото Еманюел Макрон предложи отново, подаде оставката си с незабавно влизане в сила в писмо, изпратено до президента Урсула фон дер Лайен, в което разкрива, че тя е поискала от френският президент да назначи друг човек на негово място, в замяна на по-важен портфейл в новото правителство на общността.
В писмото Бретон припомня, че Макрон неофициално обяви на срещата на върха на лидерите на ЕС през юни, че ще остане еврокомисар за още един мандат. По-късно това беше официалната номинация на Франция, но в последвалите преговори Фон дер Лайен е поискала от френския президент промяна.
“Помолихте Франция да оттегли името ми – по лични причини, които никога не сте обсъждали директно с мен – и предложихте, като политическа компенсация, по-влиятелен портфейл за Франция в бъдещия колегиум на комисарите”, се казва в изявлението на Тиери Бретон.
Бретон досега беше комисар по вътрешния пазар в последната Европейска комисия на Фон дер Лайен и беше номиниран от Франция да се присъедини към екипа на следващата изпълнителна власт на Общността.
“През последните пет години се борех неуморно да защитавам и насърчавам европейското общо благо, над националните и партийните интереси. За мен беше чест”, продължава Бретон в писмото си.
“Въпреки това, в светлината на тези последни събития – още едно свидетелство за съмнително управление – трябва да заключа, че вече не мога да изпълнявам задълженията си.”, заключава френският политик.
Тази седмица се очакваше Фон дер Лайен да представи състава и структурата на новата ЕК пред ръководството на Европейския парламент.
Всяка държава – членка на ЕС, ще има по едно място на масата на Комисията, въпреки че политическата им тежест и значение варират значително в зависимост от ресора.