С приемането на еврото България приключва процеса на евроинтеграцията си, заяви министър Вълчев(ВИДЕО)
- АкцентиНОВИНИ
- 21.07.2025
- Няма коментари
- 128
С приемането на еврото България приключва процеса на евроинтеграцията си, а ползите за държавата ни ще бъдат дългосрочни, каза днес във Варна министърът на образованието и науката Красимир Вълчев.
По думите му преходът всъщност ще бъде минимален, тъй като страната ни от 28 години е във валутен борд и на практика се е отказала от самостоятелна парична политика.
Министърът посочи, че не очаква приемането на еврото да доведе до някакви сътресения в системата на образованието, която догодина ще има първия си бюджет в новата валута. Вълчев изрази съжаление, че информационната среда у нас и особено социалните мрежи позволяват да се експонират фалшиви новини и да се правят много спекулации. Необходимо е да се разсеят митовете, които битуват, посочи министърът. Той подчерта, че е направен опит да се свърже и увеличението на таксите за платено обучение в университетите с приемането на еврото. По думите му това е спекулация, тъй като причината за увеличението е продиктувана от текстове в законодателството. Коригирахме нещата и университетите ни остават конкурентоспособни, посочи Вълчев.
По отношение на притесненията на гражданите от ръст на инфлацията и цените министър Вълчев отбеляза, че е “нормално хората да имат притеснения” и добави, че инфлация винаги е имало и без да сме в еврозоната.
“Това е нормален процес, ние сме в период на конвергенция, увеличават се доходите, но се вдигат и цените”, коментира Вълчев. Според него през последното десетилетие средната работна заплата у нас расте средногодишно с 11-12 процента, увеличава се и покупателната способност спрямо средноевропейската. Растежът но доходите обаче води и до такъв при цените”, обясни министърът.