Словашкият премиер в шок от психическото състояние на Тръмп след срещата в Мар-а-Лаго
- АкцентиНОВИНИ
- 28.01.2026
- Няма коментари
- 82
Премиерът на Словакия заяви пред лидерите на ЕС на среща на върха миналата седмица, че среща с Доналд Тръмп го е шокирала от състоянието на духа на американския президент, посочват петима европейски дипломати, запознати с разговора, предаде POLITICO.
Робърт Фицо, един от малкото лидери на ЕС, които често подкрепят позицията на Тръмп относно слабостите на Европа, е бил загрижен за „психологическото състояние“ на американския президент, разказват двама от дипломатите. По думите им Фицо използвал думата „опасен”, за да опише как е изглеждал американският президент по време на срещата им лице в лице в имението на Тръмп Мар-а-Лаго във Флорида на 17 януари, според двама от дипломатите.
Разговорът между Фицо и неговите европейски колеги се е състоял в Брюксел на 22 януари в кулоарите на извънредна среща на върха на ЕС, организирана за обсъждане на трансатлантическите отношения след заплахите на Тръмп да анексира Гренландия. Лидерите използваха тази среща, за да се опитат да успокоят напрежението, след като президентът на САЩ оттегли заплахата си да наложи тарифи на някои европейски страни по въпроса ден по-рано.
Словашкият премиер е направил забележките си в отделна неформална среща между някои лидери и висши служители на ЕС, а не по време на официалните разговори на кръглата маса, съобщиха дипломатите. Въпреки че никой от говорилите с POLITICO, не е присъствал, отделни лидери са ги информирали поотделно за съдържанието на разговора малко след него.
На всички дипломати е предоставена анонимност от POLITICO, за да могат да обсъдят поверителния обмен между лидерите. Те са от четири различни правителства на ЕС. Петият е висш служител на ЕС. Всички те заявиха, че не знаят подробностите за това, което Тръмп е казал на Фицо, което е предизвикало реакцията му.
Коментарите на Фицо са особено уместни, защото той е сред най-про-Тръмп политиците в Европа, като се хвали с достъпа си до президента на САЩ във видеоклип във Facebook след срещата в Мар-а-Лаго и изрази подкрепа за подхода на Вашингтон към войната между Русия и Украйна. Преди година Фицо говори на Консервативната конференция за политически действия и каза на американците: “Вашият президент прави голяма услуга на Европа”.
В сряда в социалната мрежа Х словашкият премиер публикува следното изявление:
Трябва категорично да отхвърля лъжите на POLITICO за това как съм оценил срещата си с президента на САЩ Д. Тръмп на неформална среща на върха в Брюксел. Никой не е чул нищо, никой не е видял нищо, няма свидетели, но нищо не попречи на POLITICO да публикува лъжи”, пише в своята публикация той.
Фицо посочва още, че “не е говорил на неформалната среща на върха в Брюксел” и добавя: “Съгласен съм с много стратегии на президента на САЩ, но с някои не съм. Честно казано, очаквах, че след острото ми изявление за Венецуела посещението ми в САЩ ще бъде отменено. Това не се случи, което ме кара да ценя още повече срещата с президента на САЩ”.
Ана Кели, говорител на Белия дом, заяви: “Това е абсолютно фалшива новина от анонимни европейски дипломати, които се опитват да бъдат релевантни. Срещата в Мар-а-Лаго беше позитивна и продуктивна”.
Дори и без забележките на Фицо, европейските лидери и висши служители са все по-загрижени за “непредсказуемостта” на американския президент, споделя друг дипломат от ЕС.
Страховете за здравето на американския президент „бързо се превръщат във все по-обсъждана тема на всички нива”, добавя още дипломата.
79-годишният Тръмп многократно и категорично отрича, че страда от някакво заболяване, засягащо когнитивните му функции, като заяви пред New York Magazine тази седмица, че не страда от болестта на Алцхаймер.
Канал 3