- 20.05.2026
- Няма коментари
- 17
Радев провел телефонен разговор с Тръмп и поискал отпадане на визите за българи(ВИДЕО)
В разговора си с американския президент поставих настойчиво въпроса за отпадане на визите за САЩ за българските граждани и очаквам…
В разговора си с американския президент поставих настойчиво въпроса за отпадане на визите за САЩ за българските граждани и очаквам този въпрос да бъде разгледан в спешен порядък.
Това заяви премиерът Румен Радев в началото на днешното заседание на министерски съвет.
Разговорът му с Доналд Тръмп е бил свързан с разположените самолети-цистерни на летище „Васил Левски“ – София, които имат разрешение за пребиваване до края на май.
“Очаквам американската страна да поиска удължаване на престоя на летище София. В тази връзка вчера проведох телефонен разговор с министъра на войната на САЩ Пийт Хексет, след това и с президента Тръмп”, уточни премиерът.
По отношение на административната реформа Радев посочи, че целите са повишаване на ефективността и свиване на разходите.
“Това няма да доведе до масово съкращение и административни разходи. Няма да се прави нищо без задълбочен анализ за установяване това кои функции се дублират между органи, кои са остарели и неадекватни и кои могат и кога да бъдат автоматизирани и дигитализирани”, увери министър-председателят.
В тази връзка ще бъде сформиран съвет за административна реформа с председател вицепремиера Гълъб Донев. “Ще има сливане на агенции с покриващи се отговорности, сливане на дирекции с министерства, съкращаване на незаети щатни бройки, пенсиониране без заместване, и доброволно напускане”, поясни Радев. Целта е намаляване на административната тежест за хората, съкращаване на времето за обслужване, оптимизиране на публичните разходи при запазване на нивото на обслужване на гражданите, допълни премиерът.
За повече информация гледайте видеото.
Канал 3