От три дни Москва се опитва да осуети изненадващото нападение срещу Курск
- ВойнатаМеждународниНОВИНИ
- 09.08.2024
- Няма коментари
- 26
В усилията си да контролират района на Донбас в Източна Украйна, руските войски бавно, но сигурно печелят позиции през последните месеци.
Малки градове като Торецк, Ню Йорк или Новоселовка Пърша са паднали в ръцете им, един по един, с поглед върху по-големите градове като Покровск или най-важните в провинция Донецк, Краматорск и Славянск.
За да противодействат на този напредък, украинските войски започнаха смела контраофанзива далеч от този фронт, в североизточна Украйна, и навлязоха на руска територия в района на Курск.
Киев, който все още не е признал официално операцията, пренесе боевете в далеч от Донбас, за да принуди руснаците да отклонят ресурси от други бойни полета и в крайна сметка да укрепят позициите си на място в бъдещ сценарий за преговори.
За трети пореден ден се водят ожесточени боеве в Курска област, след като украински бронирани части пресякоха границата сутринта на 6 август, и напреднаха на около десет километра на руска територия близо до малкия град Суджа, който има около 5000 жители.
Според Москва около хиляда украински войници са преминали нейната граница в настъпление, прикрито от въздуха от дронове и артилерийски огън.
При изненадваща промяна на обстановката битките вече се водят и на руска земя. Кремъл разбра колко опасна е ситуацията, повече поради ефекта, който може да има върху руското население, отколкото поради военният неуспех и руският президент Владимир Путин предприе действия по въпроса тази сряда свика Съвета за национална сигурност.
Той нарече украинската офанзива “мащабна провокация” и обвини Киев в нападение срещу цивилни.
Какво се знае за ситуацията в Курска област до момента?
Според руски военни блогъри част от района между границата и град Суджа (9 километра) вече е под контрола на украинските сили, което ще направи тази операция най-голямото украинско нахлуване на руска територия от началото на конфликта.
Руското министерство на отбраната заяви, че е спряло украинското настъпление и че неговите войски „продължават да унищожават въоръжени формирования на украинските въоръжени сили в районите Суджа и Коренево, по украинската граница“.
Около 3000 жители на района са били евакуирани, каза губернаторът на Курск Алексей Смирнов, който обяви извънредно положение в сряда.
Според Наталия Султанова от Дарино, сутринта на 6-ти първи пристигнали дроновете, а след това танковете влезли в града.
“Когато бягахме, някои приятели ни се обадиха и ни казаха да избягваме пътищата, защото не можем да минем, така че пресякохме полето”, уточнява тя.
Генерал Апти Алаудинов, командир на чеченските специални части „Ахмат“, вчера призна военни загуби при нахлуване, което хвана Русия неподготвена.
“Ситуацията не е необратима… Да, нашите хора са загинали, това е факт. Врагът е навлязъл в няколко града”, каза той във видео в Telegram. И добави, че украинските войски са навлезли на руска територия „на около десет километра“.
Властите в Курск съобщиха, че при битката са загинали най-малко петима. Руското министерство на здравеопазването съобщи, че броят на ранените към вчерашния ден е 66.
До момента правителството в Киев не е признало официално никаква роля в нахлуването. Украинският президент Володимир Зеленски се ограничи в сряда вечер до похвала на своята армия за способността й да „изненадва“ и да постига резултати.
“Първоначалната причина за всяко нарастване на напрежението, бомбардировките, военните действия, евакуациите…, включително на собствената територия (на Русия), като Курската и Белгородската област, е само недвусмислената руска агресия”, написа Михаил Пороляк, съветника на Зеленски, в социалната мрежа X.
По-късно той каза по телевизията, че целта на атаката е била да се засили украинската позиция в бъдещи преговори. Според него ефективността на „военните операции на Украйна” може да повлияе на позицията на Русия в бъдещите мирни контакти.
“Имаме война, която напредва във вътрешността на Руската федерация. Това ще ги изплаши ли? Да, реагират ли на нещо различно от страх? Не”, каза Подоляк.
От своя страна Европейската комисия защити правото на Украйна да атакува Русия на нейна територия в рамките на своите операции за „легитимна самоотбрана“.
Петер Стано, говорител на шефа на дипломация на ЕС Жозеп Борел, посочи в Брюксел, че „Украйна води отбранителна война“ и „според международното право тя има право да се защитава и това включва удари по врага на нейна територия”.
Без да цитира събитията в Курск, Стано подчерта, че подкрепата на ЕС за Киев не се променя поради последните събития на фронта.
Бившият руски президент Дмитрий Медведев каза, че украинската атака е опит да се принуди Русия да отклони ресурси от бойния фронт и да покаже на западните страни, че Украйна все още може да се бие. Сега Русия трябва да превземе цяла Украйна, каза той: “да стигне до Одеса, Харков, Днепър, Николаев, Киев и отвъд”.
Канал 3