Отлагането на такса смет срещна неодобрението на бизнеса
- АкцентиНОВИНИ
- 11.09.2024
- Няма коментари
- 35
Предложението за поредно отлагане на такса смет според изхвърленото количество отпадъци срещна неодобрението на работодателските организации, обединени от Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) – (Асоциацията на индустриалния капитал в България, Българската търговско-промишлена палата, Българската стопанска камара и Конфедерацията на индустриалците и работодателите в България).
Според тях мотивите за отлагането са недопустими и нерелевантни. Бизнес организациите смятат, че общините са имали предостатъчно време, за да се подготвят за въвеждането на новата такса смет.
Припомняме, че вчера ГЕРБ внесе в Народното събрание проект за изменение на Закона за местните данъци и такси, с което се отлага с една година въвеждането на новият принцип на определяне на таксата от общините – а именно тя вече да не се начислява върху данъчната оценка на имотите, а да зависи от количеството изхвърлен боклук от домакинствата.
“От повече от седем години е налице правна рамка, която предоставя достатъчно време за подготовка. В допълнение, надлежно функционират редица хоризонтални системи на електронното управление, осигуряващи бърз и лесен достъп до съответните бази данни”, изтъкват от Асоциацията на работодателите и припомнят, че принципът „замърсителят плаща“ беше въведен в Закона за местните данъци и такси през 2017 г.
“Явно е, че повтарящите се отлагания служат като средство за подкопаване на справедливостта, прозрачността и контрола при събирането на таксата за битови отпадъци. Настоящото предложение за поредно отлагане, независимо от представените мотиви, представлява оправдание за несвършена работа“, допълват още работодателите в позицията си.
Според бизнес организациите твърдението, че финансовата тежест върху гражданите и фирмите ще се увеличи многократно, е манипулативно.
“Нима многократно ще се увеличи количеството на битовите отпадъци? Напротив, с въвеждането на принципа „замърсителят плаща“, всички физически и юридически лица ще бъдат мотивирани да събират разделно отпадъците си, което ще намали както количеството на отпадъците, така и таксата за тяхното събиране, извозване, третиране и обезвреждане“, изтъкват от АОБР.
От асоциацията напомнят, че през 2023 г. Европейската комисия започна наказателна процедура срещу България поради неспазването на принципа съгласно Рамковата директива за отпадъците (Директива 2008/98/ЕО, изменена с Директива 2018/851/ЕО).
Канал 3