Обещано – изпълнено! Васил Терзиев с добри новини за Завода за боклука – приходите са нараснали десетократно(ВИДЕО)
Днес столичният кмет Васил Терзиев инспектира Столично предприятие за третиране на отпадъци (СПТО) и даде съвместен брифинг с директора на…
Днес столичният кмет Васил Терзиев инспектира Столично предприятие за третиране на отпадъци (СПТО) и даде съвместен брифинг с директора на завода Николай Савов и проф. Ивайло Ганев от Техническия университет, който е участвал в екипа оценявал състоянието на завода.
Терзиев подчерта, че техните очаквания са в края на годината депонирането на отпадъци да бъде свалено под 10% и ръст на приходите от рециклиране, въпреки твърденията на ГЕРБ-СДС, че това няма как да стане.
“Когато споделихме, че обмисляме да свалим депонирането под 10% до края на 2024 г. бяхме обвинени в лъжа, че няма как да стане. Това като много други неща, които сме обещавали си стана реалност. С подписването на новите договори за оползотворяването на RDF, ще паднем под 10%. Това ще става значително по-евтино, отколкото преди”, обясни кмета на София, уточнявайки, че преди е имало обществена поръчка за 40% от общия RDF, на стойност 26 млн. лв., а в момента се подписват договорите за 100% на цена 22 млн. лв.
“Ние ще постигнем над 50-60% по-нисък разход на тон RDF”, каза още Терзиев пред журналистите.
“Паралелно с всички подобрения в завода, откъм поточни линии, системи, които не работеха, в момента са възстановени и започнаха да се случват някои неща, които също не работиха, като по-ефективното рециклиране. Постигнахме и доста добри резултати с новите договори за рециклируеми материали”, добави Терзиев.
240 са незаконните сметища на територията на Столична община и като количество боклук са 4 пъти повече, отколкото депото във „Враждебна“ – една планина от отпадъци. Най-важното нещо за подобен тип проблеми е да се спре натрупването на боклук и да се създадат предпоставки фирмите да работят правилно, отбеляза кметът на София.
Първата цел е да се спре изхвърлянето на отпадъци в сметищата. Това ще е много дългогодишен и много скъп процес, посочи Терзиев. Иначе в момента Столична община проверява къде какво има като незаконни сметища и целта е да се спре запълването на незаконните сметища чрез следене, контрол и впоследствие отстраняване на причини.
Приходите от рециклируеми материали за периода 15 юли – 1 септември 2023 г. са малко 26 676 лева, а за същия период на 2024 г. те са над 367 172 лева.
Проф. Ивайло Ганев, представител на екипа от Техническия университет-София, извършил обследването на СПТО, посочи, че като конструкция заводът е сложен. Обследвани са над 200 съоръжения, които се състоят основно от елементи от машиностроенето, но всички те работят по различни технологични процеси. Общото впечатление е, че заводът е пуснат в експлоатация преди 10 години, не са правени ремонтни дейности, не е извършвана модернизация и е бил планиран за тонаж на отпадък, акцентира проф. Ганев.
„Състоянието на завода е грубо казано трагично и това намалява възможността за производство на RDF отпадъци. Реконструкцията на завода и модернизацията му следва да изпълнят повишаване на RDF отпадъци, което да намали депонирания отпадък. Изключително тежко е състоянието на системата за вентилацията и прахоотделянето. Тук проблемът е изключително тежък„, отбеляза проф. Ивайло Ганев.
Според него трябва да се направи нова система за отделяне на фините прахови частици, а системата за автоматизация би следвало да се осъвремени и модернизира.
Целият брифинг може да гледате във видеото.
Канал 3