Конституционният съд спря съдебната реформа

Конституционният съд спря съдебната реформа

Конституционният съд обяви за противоконституционни като невалидни част от промените в Конституцията, гласувани от Народното събрание в края на миналата година. Решението беше публикувано днес на сайта на институцията.

Главен прокурор

Според конституционните съдии обикновено народно събрание не може да отменя правомощията на главния прокурор да контролира всички обвинителни в системата.

Те посочват, че тази възможност е дадена с приемането на основния закон през 1991 г. Волята на тогавашното Велико народно събрание била чрез тези правомощия главният прокурор да може да „допринася за реализирането на контрола, упражняван от него в подчинената му структура на съдебната власт“.

Това е т.нар. надзор за законност, по силата на който главният прокурор може да отмени абсолютно всеки акт на редови прокурор. Според КС обаче това не означава намеса в решенията на обвинителите. В случая става дума само за правилно приложение на законите, с които те работят. Иначе прокурорите са свободни да преценяват какво да правят с едно дело на база на доказателствата и вътрешното си убеждение.

Служебни кабинети

С 6 на 6 гласа съдиите остават без промяна новият ред за назначаване на служебни кабинети– те ще се назначават не от президента, както беше преди последните конституционни промени, а сред посочени по списък лица на висши държавни длъжности: председателя на парламента, омбудсмана, заместник-омбудсмана, управителя на БНБ и неговите подуправители, председателя на Сметната палата и заместниците му.

Регулатори

КС обявява за противоконституционен ключовият текст за избор на регулаторите. Според отменения член (91б) решенията за избор на избираеми от НС органи се приемат с мнозинство две трети от всички народни представители. Сега, след решението на конституционните съдии, няма да е нужно мнозинство от 2/3 за попълване на състава на регулаторните органи.

Съдебна система

За съдебната система съдиите са решили, че почти всички конституционни разпоредби запазват редакцията си отпреди промените в основния закон от края на миналата година.

Висш прокурорски съвет

КС отхвърля и създаването на Висш прокурорски съвет, в който трябваше да участват главният прокурор, двама членове, избирани пряко от прокурорите, един член, избран пряко от следователите, и шестима членове, избрани от Народното събрание.

Депутати с двойно гражданство

Остава поправката да е възможно депутатите да са с двойно гражданство, тъй като конституционните съдии не са постигнали съгласие за този текст. Това е възможно, ако народният представител е живял в България през последните 18 месеца.

http://КОНСТИТУЦИОННИЯТ СЪД СЕ ПРОИЗНЕСЕ С РЕШЕНИЕ ПО КОНСТИТУЦИОННО ДЕЛО №1/2024 Г.

 

Канал 3

Други новини

Русия извърши опустошителна въздушна атака срещу Украйна

Русия извърши опустошителна въздушна атака срещу Украйна

В нов епизод от ескалацията на войната, днес Русия извърши опустошителна въздушна атака срещу Украйна, използвайки десетки крилати ракети и дронове…
БСП ще преговарят с ГЕРБ за съставяне на кабинет(ВИДЕО)

БСП ще преговарят с ГЕРБ за съставяне на кабинет(ВИДЕО)

След като по-рано тази сутрин лидера на ГЕРБ Бойко Борисов обяви, че ще изпратят покана на ДБ, БСП и ИТН за официални…
Борисов оптимист за съставяне на редовно правителство(ВИДЕО)

Борисов оптимист за съставяне на редовно правителство(ВИДЕО)

Днес лидера на ГЕРБ Бойко Борисов обяви, че ще изпратят покана на ДБ, БСП и ИТН за официални преговори за съставяне…

Напиши коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *