Карта на крайнодесните партии в Европа: страните, в които управляват и имат участие в парламента
- МеждународниНОВИНИПУБЛИЦИСТИКА
- 01.06.2024
- Няма коментари
- 56
Сянката на крайната десница, която помрачава Европа
На 9 юни европейските граждани ще отидат до урните, за да гласуват на европейските избори, на които ще се определи състава на Европейския парламент за следващите пет години.
Изборите ще решат и идеологиите, които печелят и губят властта в Брюксел, както и политиките, които ще ръководят пътната карта на Съюза в следващия законодателен мандат.
В този смисъл през последните години множество крайнодесни партии постигнаха изборни резултати или дойдоха на власт в различни страни от Съюза: Италия, Унгария, Полша, Франция, Испания са някои от примерите за страни, в които тези идеологии се проправиха път в институциите.
Това са партии с националистическа идеология, известна степен на евроскептицизъм и фронтално отхвърляне на нелегалната имиграция.
В момента има пет държави, в които управлява крайната десница: Италия, Унгария, Полша, Чехия и Финландия. Откроява се Джорджия Мелони, лидер на Fratelli d’Italia и министър-председател на Италия, която е част от семейство на Европейските консерватори и реформисти (ECR).
Друга противоречива фигура, със своята пропутинска позиция в контекста на войната в Украйна през последните години, е Виктор Орбан, унгарски президент и член на партията Фидес, която управлява страната от 2010 г.
В Чешката република, макар и от позиции, по-близки до дясноцентристките, управлява Петр Фиала (PDC), също прикрепен в Европа към ECR като Мелони и вицепремиера на Финландия, Riikka Purra (Партията на финландците), както и президента на Полша Андрей Дуда от партията „Право и справедливост“ (въпреки че не е ръководител на изпълнителната власт).
Отвъд властовите позиции има и няколко партии, които набраха сила през последните години в Европа. В случая с блока ECR, това е случаят с Vox в Испания (трета сила в Конгреса), Шведските демократи (трета сила в тяхната страна), партията Reconquista на Земмур във Франция или Nueva Alianza Flamenca, първата партия на Белгия по гласове.
Другата голяма фигура на европейската крайна десница е Марин Льо Пен, лидер на партията Френско национално обединение, втората по големина партия във Франция днес и която в Европа е свързана с Идентичност и демокрация (ID). Част от тази група са също Италианската лига (водена от Матео Салвини), партията Алтернатива за Германия (AfD, пета сила в Бундестага), Холандската партия на свободата на Герт Вилдерс (победител на последните избори) и фламенко партията Vlaams Belang.
Въпреки разделенията и пукнатините, европейската крайна десница изглежда набира сила. Въпросът е дали радикалните партии ще придобият достатъчно тежест на следващите европейски избори, за да повлияят на политиките и законодателството? Едно е сигурно, а именно, че изборите през юни ще тестват либералната демокрация и Европа, която познаваме.
Канал 3