
Испания се стреми да засили връзките си с Вашингтон на фона на търговската война
- АкцентиМеждународниНОВИНИ
- 15.04.2025
- Няма коментари
- 20
В разгара на търговската война на Доналд Тръмп Испания се опитва да се възползва от паузата, постановена миналата седмица от Вашингтон, макар и частична, за да преодолее охлаждането ма отношенията със Съединените щати. Това е една от целите, които си постави испанският министър на икономиката Карлос Куерпо, който е на посещение в северноамериканската столица.
Куерпо ще се срещне днес с американският министър на финансите Скот Бесент, за да “укрепи връзките” със САЩ, по думите му, “един от най-големите ни търговски партньори”. Срещата се провежда в специално време по две причини. Първо, защото идва след 90-дневния мораториум върху тарифите, който според министъра е “отваряне на вратата за преговори”. Позиция, практически идентична с тази, поддържана и в Брюксел. И второ, в рамките на администрацията на Тръмп министърът на финансите е този, който най-категорично критикува сближаването на Испания с Китай след посещението на испанският премиер Педро Санчес в Пекин миналата седмица.
“Приближаването към Китай е като “да си прережеш гърлото”, заяви тогава Бесент в предупреждение относно рисковете, свързани с подобна маневра. Това е предупреждение от един от по-умерените членове на икономическия кръг на Доналд Тръмп, който се смята за инструмент за въвеждането на паузата на митата.
Затова испанският министър на икономиката има нелеката задача да разсее страховете от прекомерно сближаване с Китай и да се опита да подобри отношенията с американската администрация. Куерпо също така трябва да изиграе своята роля за гарантиране на успеха на преговорите между САЩ и Европа, водени от Европейската комисия.
Срещата между двамата министри беше планирана преди пътуването на Педро Санчес до Пекин, но последните събития й придадоха допълнително политическо значение.
“От ЕС, от Испания подчертахме колко е важно да протегнем ръка към преговори за постигане на споразумение”, посочи Карлос Куерпо вчера на среща с чуждестранни официални лица, като добави: “Нека да видим дали ще успеем да постигнем договорено и балансирано споразумение”.
Това е споразумение, за което Европейският съюз вече прави значителни отстъпки, като например да не реагира за момента на въвеждането на мита от 10% и 25% върху автомобили, стомана и алуминий. Това е линия на търсене на консенсус, позиция, за която се застъпват и Европейската комисия, и министърът на икономиката.
Тази среща идва ден след разговора, проведен вчера между европейският комисар по търговията Марош Шефчович и американският държавен секретар по търговията Хауърд У. Лутник, който е третият от избухването на търговската война и който завърши без осезаеми резултати.
„ЕС остава конструктивен и готов да постигне справедливо споразумение, което включва реципрочност чрез нашето предложение за нулеви мита върху индустриалните стоки. Постигането на това ще изисква значителни съвместни усилия от двете страни”, написа комисар Шефкович в социалните медии след срещата. Тоест разговорите продължават, но към момента не е потвърден конкретен напредък.
Този път, както и при последното си пътуване до Вашингтон, Шефчович не пътува сам, а беше придружен от Бьорн Зайберт, влиятелният началник на кабинета на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, на когото тя има най-голямо доверие. В тази връзка ЕС изрази готовността си да предложи нулеви мита върху индустриалните стоки, ако Вашингтон също ги премахне от своя страна. От Европа също така поставят на масата възможността за закупуване на повече втечнен природен газ от Съединените щати, аргументирайки се, че те трябва да го придобият от други източници по маршрута, за да намалят използването на руски газ. Въпреки това от ЕС поставиха червени линии около обсъждането на ДДС, което Тръмп също разглежда като друг вид тарифа, както и компромис със европейските нормативи, регулиращи цифровите пазари, които магнатът смята за вид данък върху американските технологични компании и настоява за промени.
За момента ЕС настоява всички опции да останат на масата. Фон дер Лайен подчерта миналата седмица, че Европа е отворена за преговори, но изтъкна също, че от съюза имат готовност да отвърнат на удара в случай на неуспех.
В тази връзка ЕС, осъзнавайки, че американските стоки, които може да удари, са ограничени, се насочи към услугите на САЩ и миналата седмица председателят на ЕК повиши тона, като заплаши да накаже мощни американски технологични компании, известни като Big Tech, включително и с данък върху приходите от дигитална реклама, който ще удари групи като Amazon, Google и Facebook.
Европейската офанзива в опит да убеди Белия дом да постигне пакт за ненападение ще продължи тази седмица с очакваното посещение на италианския премиер Джорджия Мелони, която ще се срещне с Доналд Тръмп в Овалния кабинет. След това вицепрезидентът Дж. Д. Ванс ще пътува до Рим на Разпети петък, надявайки се да има аудиенция при папа Франциск. Всички погледи са насочени към Мелони, която досега не е нарушавала европейската дисциплина и възнамерява да защитава идеята за “нулеви мита” за промишлени стоки, предложена от Фон дер Лайен.
Канал 3