Здравният министър: Скринингът за онкологични заболявания като метод за вторична профилактика е сред приоритетите ни(ВИДЕО)
- АкцентиНОВИНИТеми в развитие
- 15.05.2026
- Няма коментари
- 20
Коректно и обективно е да изчакаме да изтече срокът за обществено обсъждане на двете национални програми за скрининг. Това заяви пред журналисти здравният министър Катя Ивкова в отговор на въпрос за стартирането на скрининговите програми за рак на маточната шийка и рак на дебелото черво. Тя припомни, че и двете национални програми за скрининг са публикувани на 7 май.
Вчера на среща с представители на Българският лекарски съюз(БЛС) министър Ивкова подчерта, че скринингът за онкологични заболявания като метод за вторична профилактика е сред приоритетите на Министерството на здравеопазването.
По-рано тази седмица от БЛС поискаха от здравният министър в най-кратки срокове да започне изпълнението на вече приетите от Министерския съвет програми и алгоритми за скрининг на колоректален рак и рак на маточната шийка за периода 2025–2030 г.
Катя Ивкова по-рано днес откри Националната конференция по здравни грижи с балканско участие на тема “Здравните грижи на XXI век – съвременни аспекти и предизвикателства”.
За повече информация гледайте видеото.
Канал 3