Заради дългове “Столичен автотранспорт“ е с блокирани сметки

Заради дългове “Столичен автотранспорт“ е с блокирани сметки

От вчера сметките на „Столичен автотранспорт“ ЕАД са блокирани, което поставя под заплаха функционирането на градския транспорт в София

Сметките на „Столичен автотранспорт“ са блокирани от сряда и ако общинското дружество спре да работи, ще спре и градският транспорт в София”, съобщи столичният кмет Васил Терзиев на брифинг преди началото на сесията на Столичния общински съвет (СОС).

Причината за блокирането на сметките е съдебен иск, подаден от фирмата, наета за ремонта на общежитието на общинското дружество в жк. „Дружба“, за неполучени средства. Кметът поясни, че „Столичен автотранспорт“ има натрупани задължения в размер на 20 млн. лв. през годините.

Бившият изпълнителен директор на „Столичен автотранспорт“ Слав Монов, по време на мандатите на Йорданка Фандъкова, е сключил договор за ремонт на общежитието за шофьори в ж.к. „Дружба“, съобщиха общински съветници от групата на ПП/ДБ/“Спаси София“.

На базата на протоколи за извършени, но неразплатени дейности в сградата на стойност над 1,2 млн. строителят е завел дело срещу „Столичен автотранспорт“, а Върховният административен съд е уважил претенциите и е разрешил запор на сметките.

Общинският съветник от групата на „Продължаваме промяната – Демократична България“ („Спаси София“) Борис Бонев посочи, че този казус е от декември 2020 г., когато самият той е подал сигнал към Агенция за държавна финансова инспекция (АДФИ) за “безобразно скъпия ремонт на общежитието за служителите на градския транспорт в “Дружба”.

Материалите са взети на цена 20 – 30 пъти по-скъпа от стандартното, поясни Бонев и допълни, че в момента, в който този казус е станал публичен, ръководството на „Столичния автотранспорт“ е решило буквално да замрази този ремонт.

През последните четири години нито СОС, нито ръководството на „Столичен автотранспорт“ не са си мръднали пръста да санират и предотвратят ситуацията, в която вече, чрез частен съдебен изпълнител, сметките на дружеството са запорирани. Имало е начин дружеството да бъде спасено, а условията по ремонта да бъдат предоговорени. Това е поредната бомба, заложена от старото ръководство на ГЕРБ, която сега избухна”, посочи общинският съветник.

Когато икономическото мнозинство на БСП, „Има такъв народ“ (ИТН) и ГЕРБ създава проблеми в София, ние, като отговорна администрация, търсим решения”, заяви зам.-кметът по финанси Иван Василев.

Той обясни, че с администрацията работят да отпадне запорът на сметките, търсят се и начини за осигуряване на временен финансов ресурс на дружеството, за да изплати най-спешните си задържания.

Общинските съветници от групите на ГЕРБ, БСП и ИТН дължат обяснение защо години наред това дружество е оставяно в дългове, които спират работата на ключови за града сектори”, категоричен бе Василев.

Канал 3

Други новини

Иран затваря Ормузкия проток до второ нареждане, а Тръмп отмени атаките срещу Иран и обяви подписването на споразумение с Ислямската република

Иран затваря Ормузкия проток до второ нареждане, а Тръмп…

Иранските власти обявиха, че затварят напълно Ормузкия проток  до второ нареждане заради напрежението, предаде АФП. Решението идва след нова серия американски…
България е получила малко над 203 млн. евро за предоставена помощ за Украйна, съобщи министърът на отбраната(ВИДЕО)

България е получила малко над 203 млн. евро за…

По различни механизми на Европейския съюз България е получила малко над 203 млн. евро за предоставена помощ за Украйна. Това посочи…
Забранява се икономически необоснованото вдигане на цени и се увеличават правомощията на КЗП

Забранява се икономически необоснованото вдигане на цени и се…

Правомощията на Комисията за защита на потребителите се увеличават и се забранява икономически необоснованото вдигане на цени

Напиши коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *