Доналд Тръмп налага 25% мита върху вноса на автомобили в Съединените щати

Доналд Тръмп налага 25% мита върху вноса на автомобили в Съединените щати

Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви тази сряда налагането на мита от 25% върху вноса на автомобили, мярка, която според Белия дом ще даде тласък на местното производство. В същото време това решение може да окаже финансов натиск върху производителите на автомобили, които зависят от глобалните вериги за доставки.

“На практика ще взимаме мита в размер на 25%. Но ако произвеждате автомобилите си в САЩ, мита няма да има”, каза той от Овалния кабинет и допълни, че “това е за постоянно”, подчертавайки сериозността си относно тарифната директива.

Американският президент поясни, че тарифите за превозни средства “ще започнат да се събират от 3 април”, а самата мярка ще влезе в сила от 2 април.

Налозите идват, докато наблюдатели и експерти предупреждават, че това може да засегне автомобилната индустрия в САЩ, тъй като дори американските производители на автомобили доставят компоненти от цял ​​свят, което означава, че те могат да се сблъскат с по-високи разходи и по-ниски продажби.

Някои прогнози изчисляват, че вероятната средна цена на вносна кола може да се увеличи с 12 500 щатски долара, ако данъците се прехвърлят изцяло на купувача, което може да допринесе за общата инфлация.

В резултат на изявлението на Тръмп, акциите на General Motors се сринаха с около 3% в сряда следобед, акциите на Stellantis, собственик на Jeep и Chrysler, паднаха с близо 4%, докато на Ford леко се повишиха.

Урсула фон дер Лайен реагира на тази мярка

От Брюксел председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен изрази съжаление за решението на САЩ да атакуват европейския износ на автомобили и обеща, че блокът ще защити потребителите и бизнеса.

Тарифите са данъци. Те са лоши за бизнеса и по-лоши за потребителите, както в Съединените щати, така и в Европейския съюз”, каза тя в изявление, добавяйки, че изпълнителната власт на ЕС ще оцени въздействието на мярката, както и това на други американски мита, планирани за следващите дни.

Доналд Тръмп отдавна заявяваше, че ще наложи мита върху вносните автомобили като отличителен белег на своето президентство, надявайки се, че чрез повишаване на цената на данъците повече производство ще се премести в Съединените щати и ще намали бюджетния дефицит.

Въпреки това, американски и международни автомобилни производители вече имат заводи по целия свят, за да отговорят на търсенето на клиентите по целия свят, като същевременно поддържат конкурентни цени.

Според Тръмп така ще бъдат отворени повече заводи в САЩ и ще бъде сложен край на сегашната „смехотворна“ по думите му производствена верига, при която автомобилните части и готовите автомобили се сглобяват из цялата територия на САЩ, Канада и Мексико.

Сега обаче има опасения, че на компаниите може им да отнеме години, за да планират, построят и управляват допълнителните фабрики, които Тръмп предлага.

 

Канал 3

Други новини

Иран затваря Ормузкия проток до второ нареждане, а Тръмп отмени атаките срещу Иран и обяви подписването на споразумение с Ислямската република

Иран затваря Ормузкия проток до второ нареждане, а Тръмп…

Иранските власти обявиха, че затварят напълно Ормузкия проток  до второ нареждане заради напрежението, предаде АФП. Решението идва след нова серия американски…
България е получила малко над 203 млн. евро за предоставена помощ за Украйна, съобщи министърът на отбраната(ВИДЕО)

България е получила малко над 203 млн. евро за…

По различни механизми на Европейския съюз България е получила малко над 203 млн. евро за предоставена помощ за Украйна. Това посочи…
Забранява се икономически необоснованото вдигане на цени и се увеличават правомощията на КЗП

Забранява се икономически необоснованото вдигане на цени и се…

Правомощията на Комисията за защита на потребителите се увеличават и се забранява икономически необоснованото вдигане на цени

Напиши коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *