Депутатите спряха избора на Сарафов за главен прокурор на първо четене
- АкцентиНОВИНИ
- 09.01.2025
- Няма коментари
- 7
Днес депутатите приеха на първо четене и трите законопроекта за промени в Закона за съдебната власт, свързани с избора на нов главен прокурор.
Законопроектите на ПП-ДБ и на ИТН бяха подкрепени единодушно с 222 гласа „за“. Този на „Възраждане“ бе подкрепен със 193 гласа “за” и 28 – “против”.
Какво предвиждат промените в ЗСВ:
1. От ПП-ДБ предлагат всички членове на ВСС, а не само тези от Прокурорската колегия, да могат да предлагат главен прокурор. Според идеите, ако президентът върне предложената кандидатура, съдебните кадровици ще могат да потвърдят избора си с мнозинство на членовете, избирани от магистратската квота. Прекратяване на започналите процедури по избор на главен прокурор и председател на Върховния административен съд (ВАС). Въвеждат се и редица ограничения във връзка с изпълняващите функциите на главен прокурор, председател на Върховния касационен съд (ВКС) и председател на Върховния административен съд, като:
– забрана за продължаване на изтекъл мандат чрез назначаване на временно изпълняващ функциите
– забрана за временно изпълняващия функциите на главен прокурор да участва като кандидат поради явен конфликт на интереси, както и в случай на неуспешен избор,
– в първите 6 месеца след прекратяване на процедурата, кандидатът да няма право да бъде определян за временно изпълняващ съответните функции.
2. От “Има такъв народ” предлагат структурата на прокуратурата да следва тази на съдилищата, които разглеждат наказателни дела. Както и ограничаването на правомощията на главния прокурор в рамките на правомощията му като самостоятелен конституционен орган.
Предложените изменения са насочени към ограничаването на правомощията на главния прокурор в рамките на компетентността му като самостоятелен конституционен орган и създаване на реални възможности за участие на прокурорите и следователи в административната дейност на съответните структури. Въвежда се правилото заместниците на главния прокурор да бъдат двама и на тях да може да им се делегират само някои от правомощията на главния прокурор. С предлаганите изменения се създават еднакви правила за командироване за всички магистрати във всички структури на съдебната власт.
3. В законопроекта на “Възраждане” е записано, че Пленум на Висшия съдебен съвет (ВСС) с изтекъл мандат не може да провежда процедура и да гласува предложения за главен прокурор, председател на Върховния касационен съд (ВКС) и председател на Върховния административен съд (ВАС).
Процедурата за избор на нов главен обвинител е в напреднала фаза, тъй като финалното заседанието на Висшия съдебен съвет е насрочено за следващия четвъртък(16 януари). Припомняме, че и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов е единствен кандидат за поста.
Канал 3