Годишният доклад за върховенството на правото на Европейската комисия за 2023: Липса на напредък в разследването на корупция по високите етажи на властта в България
- АкцентиНОВИНИ
- 24.07.2024
- Няма коментари
- 44
Днес беше публикуван Годишният доклад за върховенството на правото на Европейската комисия.
За първи път реформите в България в областта на правосъдието и антикорупцията бяха проследени от Комисията по Механизма за сътрудничество и проверка (CVM) и в момента се наблюдават по Механизма за върховенство на закона, това се уточнява в доклада.
Според доклада липсва напредък в разследването на корупция по високите етажи на властта в България. Европейската комисия поставя акцент върху функционирането на Висшия съдебен съвет и необходимостта от решаване на проблема с неговия състав. Като слабо звено се отбелязва и липсата на защита на лицата, подаващи сигнали за нередности. Също така се подчертават и недостатъчните правни гаранции по отношение на независимостта на обществените медии.
Заключенията по отношения на нашата страна са следните:
- Нараства опасението свързано с функционирането на Висшия съдебен съвет и необходимостта от решаване на проблема с неговия състав е още по-важна. Притесненията, свързани с Инспектората към Висшия съдебен съвет, остават.
- Антикорупционната комисия продължи да изпълнява дейността си, като са предвидени реформи, насочени към нейното преструктуриране с цел подобряване на капацитета й за разследване на случаи на корупция. Все още липсват солидни резултати от окончателни присъди по дела за корупция на високо ниво.
- Лобирането и защитата на лицата, подаващи сигнали за нередности, все още не са правилно регулирани
- Що се отнася до свободата и плурализма на медиите, правната рамка, основана на набор от конституционни гаранции и законодателни мерки, гарантира свободата на изразяване и редакционната независимост. Липсата на ясна регулаторна рамка, която да гарантира прозрачност при разпределянето на държавна реклама, остава повод за безпокойство, въпреки някои мерки, предприети за подобряване на прозрачността. Що се отнася до прозрачността на медийната собственост, продължават размислите за по-ефективно прилагане на задълженията за медийна собственост. Съществуват правни гаранции по отношение на независимостта на обществените медии, но изглеждат недостатъчни.
- Професионалната среда на журналистите леко се подобри от миналата година, но проблеми като достъпа до обществена информация, условията на труд и стратегическите съдебни дела остават.
В допълнение към припомнянето на ангажиментите, поети съгласно Националния план за възстановяване и устойчивост, свързани с определени аспекти на съдебната система и рамката за борба с корупцията и оставащите ангажименти по Механизма за сътрудничество и проверка, на България се препоръчва още:
• Осигуряване на навременни обикновени конкурси за повишаване, за да се избегне дългосрочното командироване на съдии за заемане на вакантни позиции, като се вземат предвид европейските стандарти за командироване на съдии.
• Придвижване на законодателните промени, насочени към подобряване на функционирането на Инспектората към Висшия съдебен съвет и избягване на риска от политическо влияние, по-специално чрез включването на съдебните органи в избора на неговите членове.
• Предприемане на стъпки за адаптиране на състава на Висшия съдебен съвет, като се вземат предвид европейските стандарти за съветите на съдебната власт.
• Продължаване на прилагането на мерки за подобряване на интегритета на специфичните сектори на публичната администрация, включително мерки, съобразени с полицията и съдебната система.
• Гарантиране, че институционалните реформи на Комисията за борба с корупцията и специализираните съдебни органи водят до подобрена ефективност на разследванията и солидни резултати от наказателно преследване и окончателни присъди по дела за корупция по високите етажи.
• Подобряване на прозрачността при разпределението на държавната реклама, по-специално по отношение на държавната реклама, договорена чрез посредници, като например медийни агенции.
Европейската комисия приветства конституционните промени в глава „Съдебна власт“ за реформа на Висшия съдебен съвет в изпълнение на препоръката от предходния доклад. Предприетите стъпки са отчетени като напълно съответстващи на европейските стандарти за структура на съдебните съвети. Приветствано е и закрепването в Конституцията на механизма за отчетност и наказателна отговорност на главния прокурор, както и ограничаването на неговите правомощия.
Канал 3