• 19.09.2024
  • Няма коментари
  • 21

ГЕРБ и ДПС против отстраняването на шефа на Антикорупционната комисия

“Има такъв народ” напусна залата преди гласуването. ПП-ДБ и „Възраждане“ гласуваха „за“ Днес Народното събрание отказа да освободи Антон Славчев…

 ГЕРБ и ДПС против отстраняването на шефа на Антикорупционната комисия

“Има такъв народ” напусна залата преди гласуването.
ПП-ДБ и „Възраждане“ гласуваха „за“


Днес Народното събрание отказа да освободи Антон Славчев като председател на Комисията за противодействие на корупцията (КПК) и Комисията за отнемане на незаконно придобитото имущество (КОНПИ). 


Вносители на искането за освобождаването на Славчев са Продължаваме промяната- Демократична България“ (ПП-ДБ), „Възраждане“ и бившите представители на двете крила от разпадналата се група на „Величие“.

Като мотиви за отстраняването му вносителите посочват липсата на прозрачност в дейността на Антикорупционната комисия и неизпълнение на съдебни решения.

Против оставката на Славчев гласуваха ГЕРБ и ДПС. „За“ бяха само ПП-ДБ, „Възраждане“ и независимите депутати в 50-ото Народно събрание (подкрепящите Ахмед Доган, „Величие“ и Калоян Методиев).

Резултати от гласуването в парламента

Събирането на необходимите подписи, за да започне процедура по отстраняването на Антон Славчев започна в началото на август от ПП-ДБ.

Още тогава ГЕРБ-СДС, депутатите на ДПС около Делян Пеевски, БСП и „Има такъв народ“ отказаха да се включат под претекст, че парламентът скоро ще излезе във ваканция и няма време, а моментът преди поредните предсрочни избори не е подходящ.

Днешният дебат в парламента продължи три часа.

Според Лена Бориславова от „Продължаваме промяната – Демократична България“, с гласуването си депутатите отговорят на въпроса дали може да освободят Комисията от влиянието на Делян Пеевски.

 „Освобождаването на господин Славчев представлява своеобразен тест за тази зала кой е готов да намали влиянието на господин Делян Пеевски в поне една от институциите, които са превзети и са политически мотивирани, а не изпълняват функциите си по закон“, каза тя.

Тя отново подчерта, че няма разследвания за корупция и срещу лица, “санкционирани по „Магнитски“, имаме неизпълнение на задължението за прозрачност и докладване на дейността на комисията, липсва информация, посочват се само количествени индикатори без истински данни за това какво прави тази комисия, как се бори с корупцията по високите етажи на властта”.

Хората на Пеевски незабавно атакуваха ПП-ДБ и успяха да ги вкарат  в отбранителна позиция. Те трябваше се обясняват  по различни обвинения срещу тях – дали Лена Бориславова е пътувала за обяд с тогавашния премиер Кирил Петков в Солун с правителствен самолет,  дали Николай Денков е влязъл в конфликт на интереси като министър на образованието и сам си е издействал статута на академик в БАН,  Божидар Божанов за скандала с бившия министър на електронното управление Александър Йоловски и т.н.

 

Николай Денков подчерта, че хората, които са станали символи на корупцията, сега имат нахалство да обвиняват други в същото. И призова депутатите на Пеевски, след като смятат, че антикорупционната комисия не си върши работата, да гласуват за отстраняването на Славчев.

 

Тошко Йорданов (ИТН) също се включи в атаката срещу ПП-ДБ и направи изказване, пълно с лични обиди и нападки към Лена Бориславова. Тя отговори, че няма да влиза в този „отвратителен“ тон на представителите на ИТН от парламентарната трибуна и каза, че ПП-ДБ нямат проблем с това да бъдат разследвани, нито Антон Славчев да става прокурор.

След което Йорданов поиска поредна почивка, защото от ИТН не искали да гледат „любовния цирк на сглобката“ и на излизане заяви, че те няма да се върнат в залата.

 

Накрая Антон Славчев взе думата. В изказването му той поясни, че делението на КПКОНПИ е станало без сътресение и че двете нови комисии – КПК и КОНПИ, са започнали да работят октомври 2023 г., но че разследващите им функции са влезли в сила тази пролет с решение на парламента.

„По въпроса за прозрачността на комисията – няма как да обявим преди едно разследване е приключило да обявим информация по същество. Нали не си представяте, че ще ви кажа, че вървят мероприятия за лицето Х и има разследвания за наказателна отговорност?“, попита той депутатите.

Славчев посочи, че в комисията работят изключителни професионалисти на високо ниво и той стои зад тях.

Упрекът към мен, че комисията не работи, е упрек и към служителите. Комисията е колективен орган, решенията не ги взимам само аз”, допълни още той.

Цялото изказване на шефа на Антикорупционната комисия може да гледате във видеото.

Канал 3

Други новини

В чужбина ще бъдат открити около 720 секции за предстоящите избори

В чужбина ще бъдат открити около 720 секции за…

На свиканата от премиера Димитър Главчев регулярна среща за подготовката на предстоящите парламентарни избори външният министър Елена Шекерлетова съобщи, че се…
Израел призова за извънредно заседание на Съвета за сигурност на ООН

Израел призова за извънредно заседание на Съвета за сигурност…

След като вчера Иран изпълни заплахата да отмъсти за смъртта на Насрала и Ханиес с масирана ракетна атака срещу Израел, напрежението в…

Напиши коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *