ГЕРБ и ДПС против отстраняването на шефа на Антикорупционната комисия
“Има такъв народ” напусна залата преди гласуването. ПП-ДБ и „Възраждане“ гласуваха „за“ Днес Народното събрание отказа да освободи Антон Славчев…
“Има такъв народ” напусна залата преди гласуването.
ПП-ДБ и „Възраждане“ гласуваха „за“
Днес Народното събрание отказа да освободи Антон Славчев като председател на Комисията за противодействие на корупцията (КПК) и Комисията за отнемане на незаконно придобитото имущество (КОНПИ).
Вносители на искането за освобождаването на Славчев са Продължаваме промяната- Демократична България“ (ПП-ДБ), „Възраждане“ и бившите представители на двете крила от разпадналата се група на „Величие“.
Като мотиви за отстраняването му вносителите посочват липсата на прозрачност в дейността на Антикорупционната комисия и неизпълнение на съдебни решения.
Против оставката на Славчев гласуваха ГЕРБ и ДПС. „За“ бяха само ПП-ДБ, „Възраждане“ и независимите депутати в 50-ото Народно събрание (подкрепящите Ахмед Доган, „Величие“ и Калоян Методиев).
Събирането на необходимите подписи, за да започне процедура по отстраняването на Антон Славчев започна в началото на август от ПП-ДБ.
Още тогава ГЕРБ-СДС, депутатите на ДПС около Делян Пеевски, БСП и „Има такъв народ“ отказаха да се включат под претекст, че парламентът скоро ще излезе във ваканция и няма време, а моментът преди поредните предсрочни избори не е подходящ.
Днешният дебат в парламента продължи три часа.
Хората на Пеевски незабавно атакуваха ПП-ДБ и успяха да ги вкарат в отбранителна позиция. Те трябваше се обясняват по различни обвинения срещу тях – дали Лена Бориславова е пътувала за обяд с тогавашния премиер Кирил Петков в Солун с правителствен самолет, дали Николай Денков е влязъл в конфликт на интереси като министър на образованието и сам си е издействал статута на академик в БАН, Божидар Божанов за скандала с бившия министър на електронното управление Александър Йоловски и т.н.
Николай Денков подчерта, че хората, които са станали символи на корупцията, сега имат нахалство да обвиняват други в същото. И призова депутатите на Пеевски, след като смятат, че антикорупционната комисия не си върши работата, да гласуват за отстраняването на Славчев.
Тошко Йорданов (ИТН) също се включи в атаката срещу ПП-ДБ и направи изказване, пълно с лични обиди и нападки към Лена Бориславова. Тя отговори, че няма да влиза в този „отвратителен“ тон на представителите на ИТН от парламентарната трибуна и каза, че ПП-ДБ нямат проблем с това да бъдат разследвани, нито Антон Славчев да става прокурор.
След което Йорданов поиска поредна почивка, защото от ИТН не искали да гледат „любовния цирк на сглобката“ и на излизане заяви, че те няма да се върнат в залата.
Накрая Антон Славчев взе думата. В изказването му той поясни, че делението на КПКОНПИ е станало без сътресение и че двете нови комисии – КПК и КОНПИ, са започнали да работят октомври 2023 г., но че разследващите им функции са влезли в сила тази пролет с решение на парламента.
„По въпроса за прозрачността на комисията – няма как да обявим преди едно разследване е приключило да обявим информация по същество. Нали не си представяте, че ще ви кажа, че вървят мероприятия за лицето Х и има разследвания за наказателна отговорност?“, попита той депутатите.
Славчев посочи, че в комисията работят изключителни професионалисти на високо ниво и той стои зад тях.
“Упрекът към мен, че комисията не работи, е упрек и към служителите. Комисията е колективен орган, решенията не ги взимам само аз”, допълни още той.
Цялото изказване на шефа на Антикорупционната комисия може да гледате във видеото.
Канал 3