ВАС няма да разглежда жалбите на Пеевски за местните избори
- АкцентиНОВИНИ
- 10.09.2024
- Няма коментари
- 11
Върховният административен съд остави без разглеждане жалбите на партията „Движение за права и свободи“ срещу решението на Централната избирателна комисия за отказ за заличаване на регистрация и прекрати производствата и по двете дела, съобщиха от ВАС.
Днешното решение касае две жалби свързани със спора за частичните местни избори на 20 октомври.
Още в края на август в ЦИК е постъпило искане от ДПС, представлявано от Джевдет Чакъров партията да бъде записана за частичните местни избори. Тогава ЦИК записва партията с мотив, че се ползва регистрацията от последните местни избори от края на миналата година.
В началото на септември ДПС, представлявано от Делян Пеевски иска заличаване на тази регистрация, т.е. ДПС да не участва в изборите.
След днешното заседание съдът приема, че съдът не е редовно сезиран с оспорване на решението на ЦИК.
Съобразно представеното удостоверение от Софийски градски съд, председатели на ДПС са Делян Пеевски и Джевдет Чакъров, които представляват партията заедно и поотделно. Чл.10, ал.2 от Устава на ДПС предвижда, че когато са избрани двама председатели, те изпълняват правомощията си, определени в ал.1, заедно и поотделно и участват в състава и дейността на органите на ДПС, когато това е предвидено в Устава на партията.
Страна в производствата е партия ДПС, но нейните председатели, които могат да я представляват поотделно, и чиито права са еднакви, извършват противоположни процесуални действия, които правят невъзможно установяването на действителната воля на правния субект, страна в производството.
Тези противоположни процесуални действия препятстват възможността на съда да установи дали волята на ДПС като участник в изборния процес е да оспори решението на ЦИК относно заличаване на регистрацията или да не стори това.
С процесуалните си действия представителите на политическата партия всъщност искат от съда да замести волята на самата партия като доброволно сдружение на граждани с избирателни права, учредена съобразно Закона за политическите партии.
Това обаче е в пълно противоречие с принципа на политическия плурализъм, установен в чл.10 от Конституцията на Република България и представлява недопустима намеса в дейността на партиите, имаща за цел да съдейства за формиране и изразяване на политическата воля на гражданите, както и с принципа на безпристрастност на съда.
В производството по регистрация за участие в изборите, респективно заличаване на регистрацията съдът не следва да разрешава възникнали между двамата предтавляващи ДПС спорове, които както вече се изтъкна, разполагат с еднакви и равни права.
Ето защо съдът приема, че не е сезиран с валидно оспорване на решението на ЦИК, поради което жалбата следва да бъде оставена без разглеждане, а производството по делото прекратено.
Определението на ВАС е окончателно.
Канал 3