Ваксина срещу рак – има ли надежда?
- МеждународниНОВИНИ
- 04.06.2024
- Няма коментари
- 31
Първият пациент в Англия, лекуван с ваксина срещу рак на дебелото черво
Хиляди пациенти с рак в Обединеното кралство ще имат достъп до поредица от клинични изпитвания на нов вид лечение, което използва ваксини за борба с тяхното раково заболяване.
Досега 30 болници са се регистрирали в специална платформа, която е предназначена да свърже пациентите с предстоящи изпитвания на новата mRNA ваксина срещу рак.
Същата технология бе използвана за някои ваксини срещу Covid.
Ваксините са предназначени да накарат имунната система да разпознае и унищожи останалите ракови клетки и да намали риска от повторна поява на болестта.
Това лечение бе описано от властите, като „исторически момент“ за пациентите.
Изпитанията ще включват и пациенти от Германия, Белгия, Испания и Швеция, които ще получат до 15 дози от персонализираната ваксина.
55-годишният Елиът Пфебв е първият пациент, лекуван с персонализирана ваксина срещу рак на дебелото черво в Англия.
След като му е отстранен 30-сантиметров тумор от дебелото му черво, той е бил насочен към болницата Queen Elizabeth в Бирмингам, централна Англия, за да получи химиотерапия и да участва в клиничното изпитване.
„Участието в това изпитание е в съответствие с моята професия като учител и като човек, ориентиран към общността. Искам да имам положително въздействие върху живота на други хора и да им помогна да развият потенциала си“, казва той в изявление, публикувано от английската здравна служба(NHS).
“Чрез потенциала на този тест, ако е успешен, той може да помогне на хиляди, ако не и на милиони хора, така че да могат да имат надежда и да не изпитат всичко, през което съм минал“, подчертава той.
Виктория Кунене, клиничен онколог в болница „Кралица Елизабет“ в Бирмингам и главен изследовател на изпитването поясни:
”Изследваните ваксини срещу рак са базирани на иРНК и са създадени чрез анализиране на тумора на пациента, за да се идентифицират мутации, специфични за техния собствен рак. Използвайки тази информация, можем да създадем индивидуална ваксина срещу рак, но все още е рано да се каже дали ще бъде успешна, въпреки че имаме големи надежди”.
“Въз основа на ограничените данни, с които разполагаме в момента относно реакцията на организма към ваксината, това може да се окаже значително и положително развитие за пациентите, но все още са необходими повече данни и ние продължаваме да набираме подходящи пациенти за изпитването”, добави тя.
Канал 3