Борисов и Пеевски се споразумяха “в интерес на стабилността и гражданите“
- АкцентиНОВИНИ
- 22.10.2025
- Няма коментари
- 101
ГЕРБ-СДС и ДПС-Ново начало с лидерите си Бойко Борисов и Делян Пеевски се договориха за пълен мандат на управление и продължаване на ангажиментите към евроатлантическата ориентация на България
Срещата между двете парламентарни групи се е провела тази сутрин, съобщиха официално във Фейсбук и двете политически сили. Споразумението означава сегашното правителство да остане до края на мандата си – през 2028 г.
В общата позиция се подчертава, че „ДПС-Ново начало“ ще продължи да подкрепя мандатоносителя, без да влиза в изпълнителната власт или да заема ръководни постове в парламентарните комисии. Двете формации потвърждават, че ще се придържат към договорената законодателна и управленска програма „в интерес на стабилността и гражданите”.

Ето какво пише в съвместната позиция на ГЕРБ-СДС и “ДПС – Ново начало”:
ГЕРБ-СДС и ДПС-НОВО НАЧАЛО: Пълен мандат на управление и изпълнение на ангажиментите за евроатлантическата ориентация на България
ДПС-НОВО НАЧАЛО ще продължи да подкрепя мандатоносителя и партньорите в управлението за пълен мандат на правителството. Двете парламентарни групи се обединиха около решението да не се променя настоящата форма на подкрепа.
ДПС-НОВО НАЧАЛО отказва участие в изпълнителната власт, както и в ръководството на парламентарните комисии.
Страните потвърдиха ангажимента си за спазване на договорената законодателна и управленска програма за осигуряване на стабилност и последователност в интерес на гражданите и държавата.
Заявена бе и политическа отговорност за пълен мандат на управлението, при изпълнение на ангажиментите за евроатлантическата ориентация на България.
Канал 3