Борисов за търговската война на Тръмп: Тежък икономически удар за България(ВИДЕО)
- АкцентиНОВИНИ
- 03.04.2025
- Няма коментари
- 220
“Вотът на недоверие цели докрай да се дестабилизира държавата. Тя е толкова дестабилизирана, че виждате колко трудно я оправяме”. Това заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов пред журналисти в кулоарите на парламента.
Днес в 13:45 ще бъде гласуван вотът на недоверие, който бе внесен от „Възраждане“ с мотив провал във външната политика и подкрепен от МЕЧ и „Величие“. След като от ПП-ДБ заявиха, че няма да гласуват, не се очаква той да събере необходимата подкрепа.
Борисов потвърди отново, че ГЕРБ-СДС ще внесат законите по Плана за възстановяване и устойчивост, въпреки че той не знае защо “на времето са вкарани в него”.
Лидерът на най-голямата политическа сила “прогнозира тежък икономически удар” за България във връзка с обявените от американския президент Доналд Тръмп мита, включително за Европейския съюз.
“Огромен удар е това – 25% мито. (Всъщност митата за ЕС е 20% и влизат в сила от 9 април, а само за автомобилния сектор е 25% и те вече е в сила – б.р.). Не знам как колегите от Европа ще отреагираме като общност”, посочи Борисов.
По думите му тази търговска война между САЩ и ЕС ще разедини още повече държавите в НАТО и ЕС.
Според него това ще има “много голям негативен ефект върху Европа, ще създаде голям стрес – намаление на работни места, на инвестиции”.
“Най-засегнати ще са предприятията за автомобилите, стоманата, алуминия и на бирата ще се отрази, защото кенчетата се правят от подобни сплави”, уточни той.
Бойко Борисов отказа да коментира инициативата на ПП-ДБ да покани Георги Георгиев от БОЕЦ в парламента. По-рано днес Кирил Петков съобщи, че са поканили Георгиев в петък в НС, за да коментира разкритията за чадър върху контрабандни канали от страна на МВР.
За повече информация гледайте видеото.
Канал 3